گوگل ادز (تبلیغات در گوگل) چیست؟

گوگل ادز چیست؟

تبلیغات در گوگل (گوگل ادز یا همان گوگل ادوردز سابق)، سیستم تبلیغاتی گوگل می باشد که تبلیغ کننده ها بر روی کلمات خاصی هزینه می کنند تا تبلیغ آنها در آن کلمات در نتایج جستجو نمایش بگیرد و وب سایتشان ورودی های هدفمند بگیرند.

از آنجاییکه تبلیغ کننده ها برای گرفتن کلیک هزینه پرداخت می کنند، به این صورت گوگل درآمدزایی می کند.

در این مطلب به شما کمک میکنم موارد زیر را درک کنید:

  • نحوه کار گوگل ادز
  • سیستم مناقصه گوگل
  • پروسه قیمت گذاری
  • فاکتور های مهم همانند کیفیت تبلیغ (Quality Score) و هزینه به ازای هر کلیک (Cost Per Click)

اگر بدنبال این سوال هستید که “تبلیغات در گوگل چگونه کار می کند؟” این مطلب مخصوص شماست.

آیا تبلیغات در گوگل واقعا موثر است؟

بسته به رقابت و مرتبط بودن کلماتی که شما برای شرکت خود بر روی آنها هزینه می کنید، تا یک بازخورد بدست آورید، ممکن است برای شما نتیجه داشته باشد یا نداشته باشد.

البته طبق تجربه ای که در این زمینه داشتم، گوگل ادز در صورتی که از کلمات نامرتبط و متون تبلیغ بد در آن استفاده نشود، برای اکثر کسب و کار ها خیلی تاثیر گذار است.

در گوگل ادز چقدر باید هزینه کرد؟

فاکتور های زیادی می توانند بر روی هزینه های گوگل ادز کسب و کار شما تاثیر بگذارند. در مطالب بعدی در مورد این فاکتور ها صبحت خواهم کرد.

چگونه تبلیغات گوگل ادز انجام دهیم؟

در ایران به دلیل تحریم ها و نداشتن کارت های بین المللی، شرکت هایی همانند آژانس دیجیتال مارکتینگ راتین، با ارائه اکانت های گوگل ادز امکان تبلیغات در گوگل را برای کسب و کارهای مختلف فراهم می کنند.

سیستم قیمت گذاری گوگل ادز چگونه کار میکند؟

محل اصلی نمایش تبلیغ شما بر اساس امتیاز تبلیغ (بیشترین قیمت و کیفیت تبلیغ) شما تعیین می شود. تبلیغ با بیشترین امتیاز در رتبه ی اول نمایش میگیرید.

هزینه ای که در واقع به ازای هر کلیک می دهید، در رقابت با بالاترین رتبه ی بعد از شما در تبلیغات می باشد و همچنین درصورتیکه کیفیت تبلیغ شما نسبت به رقبای بعد از شما کمتر باشد، شما هزینه ی کمتری نیز برای هر کلیک پرداخت کنید.

تنها استثنایی که از این قانون پیروی نمی کند، زمانی است که شما تنها تبلیغ دهنده باشید یا اینکه کمترین قیمت را مناقصه گوگل تعیین کرده باشد. در این صورت شما بیشترین هزینه را به ازای هر کلیک پرداخت میکنید.

گوگل ادز به شدت تبلیغ کننده هایی که کیفیت تبلیغ پایین دارند را با هزینه های زیاد به ازای هر کلیک مجازات می کند.

در مقابل، کسانی کیفیت تبلیغ بالاتری دارند، با هزینه کلیک کمتر در رتبه های بالاتر نمایش میگیرند.

سیستم مناقصه گوگل ماهانه چند بار فعال می شود؟

این سیستم هر ماه میلیاردها بار فعال می شود. این سیستم تبلیغات را به مشتریانی که به دنبال چیزهای مشابهی هستند، نمایش می دهد و با کمترین هزینه ی ممکن تبلیغ دهنده ها را به مشتریان بالقوه وصل می کند و در قبال این کار میلیاردها دلار در ماه بدست می آورد.

سیستم مناقصه گوگل چگونه کار می کند؟

زمانیکه یک جستجو در گوگل انجام می شود، این درخواست توسط گوگل پردازش و سپس سیستم مناقصه آن فعال و بر اساس امتیاز تبلیغ و قیمت هر کلیک تبلیغ را به جستجو کننده نمایش می دهد.

چگونه وارد سیستم مناقصه گوگل می شوید؟

تبلیغ شما هر زمانکه کلمات شما با کلماتی که کاربرها جستجو می کنند مرتبط باشد، نمایش می گیرد.

قیمت گذاری، کیفیت تبلیغ و مرتبط بودن برای اینکه شما اجازه ی نمایش در صفحه ی جستجوی گوگل را بگیرید، وارد عمل می شوند.

هزینه به ازای هر کلیک (CPC) چیست؟

CPC یا همان هزینه به ازای هر کلیک، به مقدار پولی که هر زمان کسی بر روی تبلیغ شما کلیک کند، پرداخت می کنید، گفته می شود.

CPC چگونه عمل میکند؟

هزینه به ازای هر کلیک شما بر اساس رقابت کلمه ی کلیدی شما، بیشترین قیمتی که می گذارید و کیفیت تبلیغ شما تغیین می شود.

میانگین هزینه به ازای هر کلیک در گوگل ادز چیست؟

این هزینه بر اساس صنعت و کلماتی که در آنها استفاده می شود، متفاوت می باشد و میتواند از یک مقدار خیلی کم حدود ۰.۱ دلار شروع و تا ۱۰ دلار نیز برسد.

کیفیت تبلیغ (Quality Score) چیست؟

این متریکی است که گوگل استفاده می کند تا تعیین کند که تبلیغ شما چقدر مفید و مرتبط به عبارتی است که کاربر به دنبال آن است.

هرچقدر کیفیت تبلیغ شما بیشتر باشد، بهتر است. به عبارت دیگر کیفیت تبلیغ باعث صرفه جویی در هزینه و افزایش رتبه تبلیغ شما می شود.

گوگل چگونه تعیین می کند که شما چقدر باید پرداخت کنید؟

هزینه ها بر اساس بیشترین قیمت، کیفیت تبلیغ و رقابت کلمات شما تعیین می شوند.

Ad Rank گوگل ادز چیست؟

رتبه ی تبلیغ گوگل ادز ، جایگاهی در صفحه ی جستجوی گوگل می باشد که براساس ترکیب بیشترین قیمت و کیفیت تبلیغ به تبلیغ کننده ها داده می شود.

Ad rank در مقابل Quality Score

Ad Rank به بیشترین جایگاهی که تبلیغ می تواند در صفحه ی جستجوی گوگل نمایش بگیرد گفته می شود.

در مقابل کیفیت تبلیغ (Quality Score) بر اساس مرتبط و مفید بودن تبلیغ برای جستجو کننده ها تعیین می گردد و تنها قسمتی از پروسه رتبه گیری در تبلیغات می باشند.

و گوگل سالیان سال است که بر روی این مورد خیلی حساس است و به آن بها می دهد.

Ad Position چیست؟

Ad Position رتبه ای است که یک تبلیغ نسبت به سایر تبلیغ ها در صفحه ی جستجوی گوگل نمایش می گیرد.

Actual CPC چیست؟

Actual CPC مقدار هزینه ای است که هر تبلیغ کننده به ازای هر کلیکی که جستجو کننده بر روی تبلیغ وی می کند، پرداخت می کند. این هزینه بسته به اینکه در مناقصه رقیبی وجود داشته باشد، متغیر است و اکثر اوقات مقدار آن از بیشترین قیمتی که به ازای هر کلیک تعیین می شود، کمتر می باشد.

گوگل چگونه Actual CPC را محاسبه می کند؟

Actual CPC بر اساس تقسیم هزینه ای که رقبای زیری میدهند بر روی امتیاز کیفیت تبلیغ بعلاوه 0.01 دلار محاسبه می شود.

کلمات کلیدی در گوگل ادز چیست؟

کلمات کلیدی در گوگل ادز کلمات یا عباراتی می باشند که تبلیغ دهنده ها بر روی آنها با امید به اینکه تبلیغ آنها به جستجو کننده ها در صفحات جستجو زمانیکه محصول یا خدمات آنها را جستجو میکنند، نمایش داده شود، هزینه می کنند.

برای مثال اگر شما به صورت آنلاین کفش می فروشید، احتمالا بر روی کلماتی همچون، خرید کفش نایکی، خرید کفش مردانه و… سرمایه گذاری میکنید.

جستجوی کلمات (Keyword Research) پروسه ای می باشد که با استفاده از ابزارهایی همچون Keyword Planner ، شما می توانید کلماتی که ورودی مرتبط و نتیجه گیری دارند را پیدا کنید و با استفاده از آنها باعث افزایش تماس و فروش خود شوید.

شبکه نمایشی گوگل چگونه عمل می کند؟

شبکه نمایشی گوگل (Google Display Network یا GDN) یک شبکه بسیار بزرگ از وب سایت هایی می باشد که به گوگل این اجازه را داده اند تا تبلیغات بنری تبلیغ کننده ها را در وب سایتشان به نمایش بگذارد، که این شبکه شامل بیش از ۹۰ درصد کاربران اینترنت می باشد.

هزینه ای که در شبکه نمایشی گوگل به ازای هر کلیک داده می شود به مراتب کمتر از هزینه ای است که به ازای هر کلیک در شبکه جستجویی گوگل داده می شود.

و بر اساس شیوه هدف گذاری که انجام می شود، CTR (نسبت کلیک به نمایش)  می تواند بالا و هزینه به ازای هر عمل انجام شده (CPA) کم شود.

ادگروپ (Ad Group) چیست و چگونه عمل می کند؟

ادگروب شامل متون تبلیغاتی، کلمات و صفحات فرود می باشد. گوگل به تبلیغ کننده هایی که کمپین های تبلیغاتی با ادگروپ های ساختار یافته می سازند، اهمیت می دهد و این مهم است که همه ی کلمات را در یک ادگروپ قرار ندهید، زیرا با انجام اینکار باعث کاهش کیفیت تبلیغ و افزایش هزینه های تبلیغ می شوید.

Ad Relevance در گوگل ادز چیست؟

Ad Relevance یک متریک برای اندازه گیری مرتبط بودن کلماتی که شما بر روی آنها سرمایه گذاری میکنید با صفحه ی فرود و تبلیغی است که برای آن کلمه می نویسید.

هر چقدر این ارتباط بیشتر باشد، میتواند CTR و کیفیت تبلیغ را بهتر کند.

اینها توضیحات کلی برای آشنایی اولیه شما با تبلیغات در گوگل بود، در مطالب آینده به تفکیک آموزش های عملی در این مورد برای شما خواهم گذاشت.

نظر دهید