مشاور سئو کیست و چه وظیفه‌ای دارد؟

مشاوره گرفتن برای بهینه سازی موتور جستجو یا همان سئو (SEO)، این روزها طرفداران زیادی پیدا کرده است و دلایل قانع کننده‌ای هم برای هم برای گرفتن مشاور سئو وجود دارد.

اینترنت با سرعت خیلی زیادی در حال رشد است، بنابراین دریافت رتبه‌های بالا در موتورهای جستجویی مانند گوگل، نسبت به قبل اهمیت بیشتری پیدا کرده است.

اما ممکن است به‌عنوان صاحب یک کسب‌وکار، این سوال‌ها را از خودتان پرسیده باشید:

 • مشاور سئو یا شرکت مشاوره سئو کیست؟
 • یک متخصص سئو چه وظیفه‌ای دارد؟
 • آیا من نیاز به استخدام فردی دارم که وب‌سایت شرکتم را سئو کند؟

اگر شما هم این سوالات را در ذهن دارید اما جوابی برای آن‌ها پیدا نمی‌کنید، تا انتها همراه ما باشید تا پاسخ این پرسش‌ها را پیدا کنیم.

درخواست مشاوره سئو خود را ثبت کنید

مشاور سئو کیست و چرا به یکی از آن‌ها نیاز دارم؟

به‌طور کلی، فرد «مشاور» در هر زمینه‌ای به شخص کارشناسی گفته می‌شود که در زمینه خاصی اطلاعات بالا دارد و برای در اختیار گذاشتن توصیه‌های کاربردی در آن زمینه، مبلغ خاصی را از افراد یا شرکتی که به او نیاز دارد، دریافت می‌کند.

با توجه به این تعریف، یک مشاور سئو نیز تفاوت خاصی با مشاوران زمینه‌های دیگر ندارد. این افراد کارشناس بهینه سازی موتور جستجو هستند که توصیه‌هایی را درباره نحوه کسب رتبه بالاتر، دریافت ترافیک هدفمند بیشتر و در نهایت کسب سود بیشتر از وب‌سایت در اختیار کسب‌وکارها یا صاحبان سایت قرار می‌دهند و به همین علت مبلغ مشخصی را از آن‌ها دریافت می‌کنند.

در نهایت، یک مشاور سئو یا شرکت مشاوره ای باید مقدار زیادی تجربه و دانش درباره مفاهیم زیر داشته باشد.

سئوی داخلی

سئوی داخلی به تمام کارهایی گفته می‌شود که شما در سایت خود انجام می‌دهید. اکثر افراد فکر می‌کنند سئو یعنی نوعی استراتژی خارج از سایت که معمولا به معنای لینک سازی و سوشال سیگنال (social signal) است. اما به جز این موارد، کارهای بسیار زیاد دیگری نیز وجود دارد که باید قبل از استفاده از این تکنیک‌ها، در سایت انجام شوند.

به‌طور کلی صرف نظر از کاری که شما انجام می‌دهید، وب‌سایت شما باید سازگار با سئو یا مورد پسند موتورهای جستجو باشد تا بتواند رتبه خوبی را کسب کند و مشاور سئوی سایتتان باید بتواند درباره کارهای ضروری که باید برای گرفتن رتبه بالا در آن انجام دهید، شما را راهنمایی کند.

در ادامه به بعضی از مولفه‌های سئوی داخلی اشاره می‌کنیم که مشاور سئو شرکت شما باید بتواند در خصوص آن‌ها به شما مشاوره دهد.

توجه کنید در اینجا برای هر کدام از این مولفه‌ها زیاد وارد جزئیات نمی‌شوم، چون در این صورت این پست تبدیل به یک راهنمای جامع خواهد شد.

متخصص بهینه سازی موتور جستجوی شرکت شما باید بتواند تمام این جزئیات را برایتان مطرح کند. حتما هم مطمئن شوید که می‌تواند این کار را برایتان انجام دهند. در غیر این صورت، او را استخدام نکنید.

 • تگ های عنوان (Title Tags): ساختن یک تگ عنوان مناسب، بسیار سخت‌تر از چیزی است که ممکن است فکرش را کنید و یک تگ عنوان که به‌درستی بهیه سازی شده است، می‌تواند تاثیر خوب و مطلوبی روی سئو بگذارد.
 • متا دیسکریپشن ها (Description tags): درست همان توضیحاتی که درباره تگ عنوان داده شده، می‌تواند راجع به متا دیسکریپشن (تگ توضیحات) صدق کند. انتخاب تگ توضیحات مناسب برای بهینه سازی موتور جستجوی داخلی سایت خیلی مهم است و تنها در صورتی می‌توانید آن را به‌درستی انجام دهید که یک متخصص باشید.
 • متا تگ (Meta tags): علاوه بر عنوان و توضیحات، متا تگ های بسیار زیاد دیگری وجود دارد که بسته به وب‌سایت و شرایط خاص شما ممکن است مهم یا غیر ضروری باشند. مشاور سئویی که استخدام می‌کنید، باید بتواند شما را درباره این موضوع راهنمایی کند و به شما مشاوره دهد.
 • محتوای با کیفیت (Quality content): مهم‌ترین بخش هر وب‌سایت و حیاتی‌ترین موضوع برای دستیابی به رتبه بالا در موتور جستجو، محتوای با کیفیت است. اما آیا صفحات وب‌سایت شما به بهترین شکل ممکن و با باکیفیت‌ترین محتواهای ممکن از نظر گوگل نوشته شده‌اند؟ احتمالا جوابتان مثبت است، اما ممکن است بعدا غافل‌گیر شوید.
 • تراکم کلمه کلیدی (Keyword density): تراکم کلمات کلیدی چیزی است که هیچ کس دلش نمی‌خواهد عملکرد بدی در آن داشته باشد. در صورتی که این کلمات تراکم پایینی داشته باشند، ممکن است به کلی در فهرست کلمات کلیدی که می‌خواهید در در نتایج جستجوی آن‌ها نشان داده شوید قرار نگیرید. در صورت تراکم بیش از حد این کلمات، ممکن است به دلیل بهینه سازی بیش از حد جریمه شوید. در واقع مرز مشخصی بین این دو وجود دارد که همیشه باید آن را رعایت کنید.
 • کلمات کلیدی LSI (Latent Semantic Indexing): تعریف خلاصه‌ای از کلمات کلیدی LSI عبارت است از محتوای یک وب‌سایت جستجو شده در ربات‌های گوگل و دیگر موتورهای جستجو، با رایج‌ترین کلمات یا عبارت‌ها به همراه مترادف‌ها و کلمات مرتبط به کار رفته در آن‌ها که به‌عنوان کلمات کلیدی در هر صفحه شناسایی می‌شوند.

به‌عنوان مثال اگر عنوان صفحه شما «حقایق حیوانات» باشد، موتور جستجو انتظار دارد که کلمات مرتبط دیگری را در محتوای آن صفحه پیدا کند، مانند سگ‌ها، گربه‌ها، پرنده‌ها و مواردی از این دست.

این موضوع به شما در کسب رتبه بالاتر کمک می‌کند، چون موتور جستجو می‌فهمد که صفحه یا سایت شما واقعا درباره موضوع مورد نظر است. علاوه بر این، ممکن است شما در کلمات کلیدی LSI نیز علاوه بر کلمات کلیدی اصلی رتبه کسب کنید.

 • ساختار سایت (Site structure): آیا صفحات شما در حال استفاده از داده‌های ساختاربندی شده هستند؟ آیا موتورهای جستجو می‌توانند سایت شما را به آسانی پیدا کنند؟ آیا مشکلات مربوط به محتواهای کپی شده در سایت شما به‌درستی مدیریت می‌شوند؟ آیا طراحی سایت شما با سئو سازگار است؟ تمام این موارد چیزهایی هستند که مشاور شما باید بتواند برایتان توضیح دهید و همچنین در صورت لزوم، به شما در درست کردن آن‌ها کمک کند.
 • هدر ها / تیتر ها (Headers): آیا تیتر و زیر تیتر های شما با استفاده از تگ‌های HTML و کلمات کلیدی مناسب انجام می‌شود؟
 • سرعت سایت (Site speed): اهمیت این مورد هر روز با سریع‌تر شدن همه چیز در اینترنت، افزایش می‌یابد. کاربران صبور نیستند، بنابراین سایت شما باید برای بدست آوردن بهترین نتایج، خیلی سریع بارگزاری شود.
 • سازگاری با موبایل (Mobile friendly): سایت‌ها معمولا در دستگاه‌هایی مانند گوشی‌های هوشمند یا تبلت‌ها، بسیار متفاوت نسبت به کامپیوتر نمایان می‌شوند. جهان هر روز با سرعت صعودی به سوی استفاده بیشتر از گوشی‌های همراه در حرکت است و افراد معمولا بیشتر با استفاده از گوشی موبایل خود آنلاین می‌شوند تا کامپیوتر. بنابراین این موضوع که سایتتان با محیط گوشی موبایل نیز سازگار بوده و به‌درستی برای آن بهینه سازی شده باشد، از اهمیت زیادی برخوردار است.
 • داده‌های ساختاربندی شده/ اسکیما (Structured data / Schema markup): داده‌های ساختاربندی شده به موتورهای جستجویی مانند گوگل اجازه می‌دهند سایت شما را به‌درستی درک کنند که همین موضوع می‌تواند به‌شدت تاثیر مثبتی روی نتیجه‌گیری از سئوی سایت بگذارد.

و بسیاری موارد دیگر.

مشاوران سئو باید در امر بهینه سازی وب‌سایت شما خیلی خوب عمل کنند یا بتوانند نحوه انجام آن را به شما آموزش دهند. شما این افراد را استخدام می‌کنید، چون دانش بسیار خوبی در این زمینه دارند. بنابراین قبل از پرداخت هزینه به آن‌ها، از این موضوع کاملا اطمینان حاصل کنید.

درخواست مشاوره سئو خود را ثبت کنید

سئو خارجی

دوباره می گویم، من قصد ندارم وارد جزئیات استراتژی‌های مختلف سئوی خارجی شوم، چون انجام این کار عملی نیست. در واقع صدها دوره، کتاب‌های الکترونیکی، سایت‌های با محتوای پرمیوم و فروش عضویت، ویدئو، بلاگ، گروه‌ها و تمام موارد دیگر از این قبیل وجود دارند که به‌طور ویژه، به این موضوع اختصاص یافته‌اند. بنابراین توجه داشته باشید که این موارد به‌طور مفصل نمی‌توانند در اینجا آموزش داده شوند.

به همین دلیل است که شما دنبال آژانس سئو می‌گردید تا دانش و کارشناسی آن‌ها بتواند این موارد را به شما آموزش دهد یا برایتان انجامشان دهند.

من فقط می‌خواهم یک خلاصه جمع و جور در اختیارتان قرار دهم تا چیزهایی را که نمی‌دانستید، بدانید و مطمئن شوید مشاور سئوی آینده شما نیز از آن‌ها با خبر است و بتواند مشاوره ی درستی به شما بدهد.

 • لینک سازی (Link Building): این موضوع یکی از مهم‌ترین بخش‌های سئو است، اما روش‌های عالی و بی نتیجه زیادی برای انجام این کار وجود دارد. شما باید تفاوت بین روش‌های مختلف انجام این کار را بدانید و کار صحیح را انجام دهید. موارد کمی، در صورت وجود، می‌توانند رتبه وب‌سایت شما بیشتر از انتخاب بک لینک‌های مناسب افزایش دهند و هیچ چیز به اندازه جریمه شدن به دلیل استفاده از تاکتیک‌های لینک سازی بد، نمی‌تواند رتبه و آینده وب‌سایت و کسب‌وکار شما را به نابودی بکشاند. بنابراین انجام درست این کار می‌تواند کاملا حیاتی باشد.
 • رسانه اجتماعی (Social Media): اهمیت توجه و فعالیت در رسانه‌های اجتماعی در بالا بردن رتبه سایت در موتورهای جستجو، دائما به‌طور چشمگیری در حال افزایش هست. در واقع، رسانه های اجتماعی یکی از مهم‌ترین بخش‌های سئو به حساب می‌آید. آیا محتوای شما در شبکه‌های اجتماعی پست می‌شود؟ آیا محتوایتان توسط افراد قابل اعتماد و احترام در صنعت فعالیتتان به اشتراک گذاشته می‌شود؟

هر چقدر محتوای سایت شما بیشتر لایک، به اشتراک گذاری، توییت، پین، علاقمندی، رای مثبت یا مواردی از قبیل دریافت کند، شانس وب‌سایت شما برای دستیابی به رتبه بهتر در گوگل بیشتر خواهد بود. البته شایان ذکر است که این موارد مقدار زیادی ترافیک مستقیم برایتان به ارمغان می‌آورند و به برندینگ کسب و کارتان کمک شایانی خواهند کرد.

 • ویدئو (Videos): ویدئوها آینده ی اینترنت هستند و بازاریابی ویدئویی آینده ی سئو هست. یوتیوب به خودی خود، دومین وب‌سایت پر بازدید جهان و دومین موتور جستجوی دنیا بعد از گوگل است که اتفاقا خود گوگل مالک آن است.

ویدئوها به منظور کسب رتبه بالا، به مناسب‌ترین شکل بهینه سازی شده‌اند و مسلما عملکرد بسیار سریع‌تری نسبت به یک وب‌سایت معمولی دارند. ویدئوها همچنین برای لینک بی نظیر و برای قرار گرفتن در معرض دید افراد شگفت انگیز هستند و در ارائه محتوایی که در خود گنجانده‌اند، فوق العاده عمل می‌کنند. علاوه بر این، ویدئوها بیشتر از محتوای متنی به اشتراک گذاری و پست مجدد می‌شوند.

 • بازاریابی محتوا (Content Marketing): افراد نسبت به اکثر انواع بازاریابی، نوعی حالت نابینایی پیدا کرده‌اند. آن‌ها متوجه بنرهای تبلیغاتی نمی‌شوند، آگهی‌های بازرگانی تلویزیونی را رد می‌کنند، بیلبوردها را نادیده می‌گیرند، از رادیوی ماهواره‌ای استفاده می‌کنند تا به‌سادگی صدای تبلیغات رادیویی را کم می‌کنند، آن‌ها به تدریج دارند تفاوت بین تبلیغات کلیکی و فهرست بندی ارگانیک را متوجه می‌شوند، ایمیل‌های تبلیغاتی را باز نمی‌کنند و مواردی از این قبیل. بازاریابی قدیمی به‌سرعت در حال از بین رفتن است، چه آفلاین باشد و چه آنلاین.

امروزه محتوا مورد استفاده قرار می‌گیرد و بخش بزرگی از آینده بازاریابی به‌ویژه قسمت آنلاین آن را تشکیل خواهد داد.

به عبارت ساده، امروزه در این دوران، بازاریابی اینترنتی موثر بدون داشتن محتوای عالی امکان پذیر نیست و این موضوع قطعا شامل سئو است، حتی هر روز بیشتر از دیروز.

مشاور سئوی شما باید بداند چگونه محتوای رایگان و مفید تولید کند و آن را به شکلی در وب به اشتراک بگذارد که ترافیک‌های هدف را به سایت شما جذب کرده، آن بازدید کنندگان را به مشتریان بالقوه تبدیل کند و در نهایت از آن‌ها خریدار بسازد.

در مرحله بعد محتوا را به اندازه کافی جذاب نگه دارد تا افراد را به مشتریان همیشگی تبدیل کند. انجام این کار آسان نیست، اما بالاخره کسی باید آن را انجام دهد.

به هر حال، بازاریابی اینترنتی متشکل از تعداد بسیار زیادی استراتژی است که شامل موارد بالا هم هستند، اما این موارد تنها بخش کوچکی از این استراتژی‌ها را تشکیل می‌دهند و کارهای بسیار زیاد بیشتری برای انجام وجود دارد.

بهینه سازی موتور جستجو نیز تحت تاثیر بازاریابی اینترنتی قرار دارد که در آن تاکتیک‌های مورد استفاده زیادی با یکدیگر همپوشانی دارند و به روش‌های زیادی به افراد کمک می‌کنند.

درخواست مشاوره سئو خود را ثبت کنید

چه کارهایی را نباید انجام دهیم؟

زمانی که صحبت از بهینه سازی موتور جستجو می‌شود، کارهای زیادی وجود دارد که نباید انجام دهید. این موارد معمولا بسیار مهم‌تر از کارهایی هستند که باید انجام دهید.

خودداری از انجام این موارد برای موفقیت آنلاین وب‌سایت شما امری حیاتی است. شما می‌توانید 100 کار را درست انجام دهید و تنها با مرتکب شدن یک خطا، کاملا رتبه خود را در گوگل به نابودی بکشانید، جریمه شوید یا حتی از ادامه کارتان جلوگیری شود.

بنابراین این موضوع از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است که فرد یا شرکتی که مشاوه سئو را برای شما انجام می‌دهد، بداند چه کارهایی نباید کرده و به شما در خودداری از انجام آن‌ها کمک کند.

در ادامه به خلاصه کوچکی از تعداد کمی از این موارد می‌پردازیم:

 • بهینه سازی بیش از حد (Over-optimization): استفاده از کلمات کلیدی بیش از حد در محتوای خود یا لینک سازی.
 • لینک دادن غیر طبیعی (Unnatural linking): لینک‌های بسیار زیاد از یک نوع سایت، لینک‌های فالو بیش از حد، استفاده از یک انکر تکست مشابه برای بارها و بارها و مواردی از این دست.
 • لینک اسپم (Link spamming): پر کردن سایت خود با لینک‌هایی متعلق به هر جا و همه جا، هنگامی که صحبت از سئو می‌شود، هر چه کمتر از موارد مختلف استفاده کنید بهتر است.
 • لینک سازی بی کیفیت (Low quality links): در این عصر جدید بهینه سازی موتور جستجو، شما قطعا باید کیفیت را به کمیت ترجیح دهید. تنها تعداد انگشت شماری از محتوای با کیفیت فوق العاده و لینک‌های مرتبط، بهتر از صدها لینک بی کیفیت خواهند بود.
 • انواع خاصی از لینک‌ها (Certain types of links): تمام لینک‌ها مانند یکدیگر ساخته نشده‌اند. این روزها تعدادی تکنیک‌های لینک سازی وجود دارد که می‌توانند ضرری بیشتر از منفعت داشته باشند. مشاور شما باید بداند این لینک‌ها چه هستند و مطمئن شود سایت شما از آن‌ها دور می‌ماند.
 • محتوای بد (Bad content): اسپین کردن، کپی کردن، سرقت ادبی یا نوشتن محتوای بی کیفیت می‌توانند به روش‌های زیادی برای وب‌سایت شما زیان آور باشند.

آپدیت‌های گوگل

صنعت سئو دائما در حال تغییر است. این اتفاق به این دلیل رخ می‌دهد که گوگل همیشه در حال به‌روزرسانی الگوریتم‌های (مولفه‌های رتبه بندی) خود است تا اسپم و دیگر تکنیک‌های مشکوک را متوقف کند.

بنابراین، یک کارشناس سئوی واقعی کاملا این تغییرات دائمی را تحت کنترل خواهد داشت تا بتواند در هر زمان، در این صنعت به‌روز باشد.

از شرکت یا مشاوری که در نظر گرفته یا استخدام کرده‌اید، تعداد زیادی سوال درباره به‌روزرسانی‌ها بپرسید تا مطمئن شوید آن‌ها در حال استفاده از استراتژی‌های قدیمی نیستند.

قبل از صحبت با آن‌ها، می‌توانید عبارت «تاریخچه تغییر الگوریتم گوگل» را جستجو کنید تا حداقل یک ایده خلاصه از آپدیت‌های مهمی که اخیرا رخ داده‌اند، داشته باشید. با انجام این کار، حداقل می‌توانید دانش مشاور را قبل از استخدام او بسنجید.

موارد دیگر که مشاور سئو باید آنها را بداند و به شما مشاوره بدهد

 • از منطقه شما دانش ضمنی داشته باشد: گرچه یک متخصص سئو از نظر تکنیکی بدون توجه به محل زندگی شما می‌تواند هر جای دنیا باشد و باز هم کار خود را به‌درستی و موثر انجام دهد، ممکن است استخدام کسی که شهر یا منطقه شما را به‌خوبی می‌شناسد، مزایای ویژه دیگری داشته باشد.

این افراد می‌توانند درک بهتری از زمان احتمالی و تقریبی لازم برای دریافت رتبه‌های مورد نظر توسط سایتتان در چارچوب زمانی مشخصی در موقعیت مکانی شما، هزینه، سطوح رقابتی و موارد دیگر داشته باشند.

 • بیشترین اهمیت را به افزایش سود آنلاینتان دهد: هر متخصص بازاریابی آنلاین، سئو یا مشاور بازاریابی آنلاین از هر نوعی باید بیشترین اهمیت را به حداکثر رساندن سود شما دهد.

مهم‌تر از همه، شما این افراد را برای دانش آن‌ها در بازاریابی دیجیتال استخدام کرده‌اید. آن‌ها باید بتوانند به شما در دستیابی به بیشترین سود حاصل از سرمایه ممکن در کسب‌وکارتان کمک کنند.

 • واقعا بدانند سئو را چگونه و به شکل مناسب انجام دهند: مطمئن شوید فردی که استخدام می‌کنید، می‌داند چه کار دارد می‌کند. انجام قضاوت درست در این زمینه ممکن است سخت باشد، چون شما هم نمی‌دانید سئو را چگونه انجام می‌دهند.

اما می‌توانید با سوال پرسیدن، جستجو برای سفارش‌ها و توصیه‌ها و هر نوع تحقیقات دیگری که از دستتان بر می‌آید، ایده خوبی نسبت به این موضوع به دست آورید. اگر می‌خواهید یک شرکت بازایابی بزرگ یا شرکت تبلیغاتی مشهور را استخدام کنید، ممکن است به دلیل اندازه بزرگ آن خیالتان کاملا راحت باشد، اما حقیقت این است که برای استخدام شرکت‌های بزرگ، باید دقت بیشتری به خرج دهید. شرکت‌های بزرگ زیادی سئو را در فهرست خدمات خود قرار می‌دهند، اما اصلا نمی‌توان آن‌ها را به‌عنوان کارشناس قبول کرد. خیلی از آن‌ها حتی نمی‌دانند این کار را چطور انجام می‌دهند.

در واقع، من از یک منبع خیلی معتبر شنیده‌ام قبلا در یک آژانس بزرگ کار می‌کرد که قبل از استخدام شدن در آنجا، تنها متخصص سئو آنجا بود که تا آن زمان رتبه وب‌سایتی را بالا برده یا هر کار دیگری در صدد بهینه سازی موتور جستجو انجام داده بود. با وجود این، آن‌ها یک تیم بزرگ بهینه سازی موتور جستجو داشتند که در حال کار کردن برای مشتریان بود و طوری وانمود می‌کرد که انگار واقعا می‌دانست چه کار می‌کند.

بنابراین اگر در حال صحبت با یکی از این آژانس‌های بزرگ هستید، ابتدا اطمینان حاصل کنید که یک مشاور خصوصی دارید که کار را با شما و وب‌سایتتان انجام دهد و واقعا علم، دانش و تجربه لازم را برای این که به‌درستی به شما کمک کند، دارد.

و یک نکته دیگر که وجود دارد این است که، دوستان من، دقت کنید محتوای گفته شده در اینجا، کم و بیش یک مشاور سئو و آن چیزی که باید به شما مشاوره داده شود را تعریف می‌کند. این تنها یک خلاصه بسیار ابتدایی است و اطلاعات بسیار زیاد دیگری برای دانستن وجود دارد.

علاوه بر این، بهینه سازی موتور جستجو صنعتی است که دائما در حال تغییر و تحول است، بنابراین همیشه موارد متفاوتی وجود دارد که باید از آن‌ها آگاه شد.

اما حداقل الان یک ایده بسیار بهتر از این که مشاور سئو کیست و چه کار می‌کند، چرا به آن‌ها نیاز دارید و موارد دیگری که برای مطمئن شدن از این که بهترین فرد ممکن را برای انجام مشاوره استخدام می‌کنید، دارید. موفقیت کسب‌وکار شما ممکن است به انجام یک انتخاب عاقلانه در این زمینه بستگی داشته باشد.