چگونه در 8 مرحله آسان، یک استراتژی سوشال مدیا بسازیم؟

چگونه در 8 مرحله آسان، یک استراتژی سوشال مدیا بسازیم؟

ساختن استراتژی سوشال مدیا لزوما سخت و دشوار نیست. در ادامه یک راهنمای 8 مرحله‌ای برای شما آماده کرده‌ایم که می‌توانید با استفاده از آن، یک برنامه پر بازده برای کسب‌وکار خود بسازید.

یک استراتژی سوشال مدیا به خلاصه‌ای از تمام کارهایی گفته می‌شود که برای انجام آن‌ها برنامه ریزی می‌کنید و امیدوار هستید آن‌ها را در رسانه اجتماعی خود به دست آورید. این استراتژی شما را برای انجام اقدامات مناسب راهنمایی می‌کند و اجازه می‌دهد بدانید آیا در حال موفق شدن هستید یا خیر.

هر چقدر برنامه شما سفارشی‌تر باشد، بازدهی بیشتری خواهد داشت. برنامه خود را منسجم و دقیق نگه دارید. از گسترش دادن و دست نیافتنی کردن بیش از حد آن خودداری کنید، چرا که در این صورت ممکن است غیر قابل دسترسی شده و سنجش آن غیر ممکن شود.

در این مقاله، ما یک برنامه 8 مرحله‌ای را به شما آموزش می‌دهیم تا به‌تنهایی یک استراتژی سوشال مدیا موفقیت آمیز بسازید.

بازاریابی سوشال مدیا چیست؟

بازاریابی سوشال مدیا به عمل استفاده از کانال‌های رسانه‌های اجتماعی برای ترویج و تبلیغ یک برند، محصول یا خدمات گفته می‌شود. بازاریابی سوشال مدیا به کسب‌وکار شما در موارد زیر کمک می‌کند:

 • افزایش آگاهی نسبت به برند
 • ساخت انجمن‌های با تعامل بالا
 • فروش محصولات و خدمات با استفاده از راهکارهای تبلیغاتی که رسانه‌های اجتماعی در اختیارتان قرار می‌دهند
 • پیگیری گفتگوهای شبکه‌های اجتماعی به کمک گوش دادن به آن‌ها (social listening)
 • ارائه خدمات مشتری در پلتفرم‌های رسانه های اجتماعی
 • تبلیغ محصولات و خدمات برای مخاطب‌های هدف

استراتژی سوشال مدیا چیست؟

استراتژی سوشال مدیا نوعی سند است که اهداف سوشال مدیا، تاکتیک‌هایی که برای دستیابی به آن‌ها استفاده می‌کنید و معیارهایی را که برای اندازه گیری میزان پیشرفت خود مورد استفاده قرار می‌دهید، مشخص می‌کند.

استراتژی سوشال مدیا ی شما همچنین باید فهرستی از تمام حساب‌های سوشال مدیا فعلی و آتی به همراه اهداف مختص به هر پلتفرمی‌ را که در آن فعالیت دارید، شامل شود.

در نهایت، یک برنامه سوشال مدیا خوب باید تمام قوانین و مسئولیت‌های تیم شما را تعریف کرده و اهداف جلسات شما و تیمتان و دیدگاه‌هایی را که باید در آن‌ها مطرح کنید، مشخص کند.

نحوه ساخت استراتژی بازاریابی سوشال مدیا

اجازه دهید مراحل کار را بررسی کنیم:

قدم اول: اهداف بازاریابی سوشال مدیایی را تعیین کنید که در راستای اهداف کسب‌وکار هستند

اولین قدم برای ساختن یک استراتژی موفقیت آمیز این است که اهداف و مقاصد خود را تعیین کنید. بدون هدف، هیچ راهی برای اندازه گیری میزان موفقیت و نرخ بازگشت سرمایه نخواهید داشت.

هر کدام از اهداف شما باید خصوصیات زیر را داشته باشند:

 • خاص
 • قابل اندازه گیری
 • قابل دسترسی
 • مرتبط
 • دارای محدودیت زمانی

با استفاده از این ویژگی‌ها برای اهداف خود، می‌توانید از اقداماتتان اطمینان حاصل کنید و مطمئن باشید در نهایت منجر به ایجاد نتایج موفقیت آمیز خواهند شد.

به مثالی از یکی از اهدافی دقت کنید که تمام ویژگی‌های بالا را دارد:

«ما از توییتر برای پشتیبانی مشتری استفاده می‌کنیم و نرخ پاسخگویی خود را تا پایان فصل به کمتر از دو ساعت کاهش خواهیم داد.»

معیارهای معنی دار را اندازه گیری کنید

اندازه گیری شاخص‌ها و معیارهای ظاهری مانند تعداد دنبال کنندگان کار آسانی است، اما اثبات ارزش واقعی آن‌ها انسان را به چالش می‌کشد. در عوض، روی چیزهایی مانند آمارهای تعامل، کلیک‌های موثر و گفتگوها تمرکز کنید.

همچنین می‌توانید اهداف مختلفی را برای شبکه‌های متفاوت یا حتی کاربردهای مختلف برای هر شبکه ردیابی کنید.

به‌عنوان مثال، اگر از لینکدین برای افزایش ترافیک وب‌سایت خود استفاده می‌کنید، می‌توانید کلیک‌های موثر را اندازه گیری کنید.

اگر اینستاگرام راهکار شما برای افزایش آگاهی برند است، می‌توانید بازدیدهای استوری را در اینستاگرام پیگیری کنید.

همچنین اگر در فیسبوک تبلیغ می‌کنید، پرداخت به ازای کلیک (CPC) می‌تواند معیار مناسبی برای اندازه گیری باشد.

اهداف سوشال مدیا باید با مقاصد کلی بازاریابی شما در یک راستا قرار داشته باشند. این کار باعث می‌شود نشان دادن ارزش کار شما آسان شود و حمایت رئیس خود را به دست آورید.

 

هدف کسب‌وکار هدف رسانه اجتماعی معیار(ها)
توسعه برند آگاهی (این معیارها مشتریان فعلی و آتی شما را مشخص‌ می‌کنند.) دنبال کنندگان، به اشتراک گذاری‌ها و موارد دیگر
تبدیل مشتریان به حامی تعامل (این معیارها نحوه تعامل مخاطبان را با محتوای شما نشان‌ می‌دهند.) کامنت‌ها، لایک‌ها، منشن‌ها و موارد دیگر
افزایش سر نخ و آمار فروش گفتگوها (این معیارها نشان دهنده بازدهی میزان تعامل رسانه اجتماعی شما است.) کلیک‌های وب‌سایت، ثبت نام‌های ایمیل و غیره
بهبود ارتباط و حفظ مشتری مصرف کننده (این معیارها منعکس کننده میزان فعالیت مصرف کنندگان شما و احساس آن‌ها نسبت به برند شما هستند.) سفارش و توصیه‌ها، بحث‌های رسانه‌های اجتماعی، مدت زمان متوسط پاسخگویی (برای خدمات یا پشتیبانی رسانه اجتماعی) و موارد دیگر

 

توسعه برنامه بازاریابی سوشال مدیای خود را با نوشتن حداقل سه هدف برای رسانه اجتماعی آغاز کنید.

قدم دوم: هر چیزی را که ممکن است، راجع به مخاطب خود بفهمید

پرسونای مخاطب خود را بسازید

دانستن این که مخاطبتان کیست و دوست دارد چه چیزی را در رسانه اجتماعی خود ببیند، کلید موفقیت در این فرآیند است.

با استفاده از این راهکار، شما‌ می‌توانید محتوایی را تولید کنید که مخاطبان آن را لایک خواهند کرد، برای آن کامنت خواهند گذاشت و با دوستان دیگر به اشتراک‌ می‌گذارند.

این موضوع همچنین زمانی حیاتی است که‌ می‌خواهید دنبال کنندگان رسانه اجتماعی خود را به مشتریان کسب‌وکارتان تبدیل کنید.

زمانی که صحبت از پرسونا مخاطب هدف‌ می‌شود، شما باید موارد زیر را در مورد آن‌ها بدانید:

 • سن
 • موقعیت مکانی
 • متوسط درآمد
 • عنوان شغلی معمول یا صنعتی که در آن کار‌ می‌کنند.
 • علاقه مندی‌ها
 • موارد دیگر

شروع به شناختن طرفداران، دنبال کنندگان و مشتریان خود به‌عنوان افراد واقعی با نیازهای واقعی کنید تا بفهمید چگونه آن‌ها را در رسانه اجتماعی مورد هدف قرار دهید و باعث شوید تعاملشان بالا رود.

اطلاعات جمع آوری کنید

کار خود را با فرضیات و شک و تردید پیش نبرید. آیا فکر‌ می‌کنید فیسبوک کانال بهتری برای دسترسی به افراد نسل‌های قدیمی‌تر (مثلا دهه شصتی‌ها) است؟ بهتر است بدانید آمار و ارقام نشان‌ می‌دهند که تعداد متولدان نسل جدید (دهه هفتاد به بعد) در پلتفرم فیسبوک بر افراد نسل قدیم برتری دارد.

برای استراتژی سوشال مدیا اطلاعات جمع آوری کنیدآمار و ارقام مربوط به رسانه اجتماعی همچنین‌ می‌تواند مقدار زیادی اطلاعات با ارزش را درباره این که دنبال کنندگان شما چه کسانی هستند، کجا زندگی‌ می‌کنند و نحوه تعامل آن‌ها با برند شما در رسانه اجتماعی در اختیارتان قرار دهند.

این اطلاعات و داده‌ها به شما اجازه‌ می‌دهند استراتژی خود را اصلاح کنید و مخاطبان هدف خود را بهتر مورد هدف قرار دهید.

یکی از اپلیکیشن‌های هندی که کارکردی مشابه اسنپ دارد و در هند اتوریشکا یا سه چرخه به مردم ارائه‌ می‌دهد، از آنالیز فیسبوک استفاده کرد و پی برد 90 درصد از کاربرانش که مشتریان دیگر را ارجاع داده بودند، جزو گروه سنی بین 18 تا 34 سال هستند و 65 درصد از آن‌ها از سیستم عامل اندروید استفاده‌ می‌کردند. توسعه دهندگان این اپلیکیشن از این اطلاعات برای هدفمندسازی تبلیغات استفاده کردند و در نتیجه به ازای هر ارجاع، هزینه‌ها حدود 40 درصد کاهش یافت.

قدم سوم: رقبای خود را بشناسید

احتمالا رقبای شما در حال حاضر از رسانه اجتماعی برای پیشبرد کار خود استفاده‌ می‌کنند و این یعنی شما‌ می‌توانید نحوه عملکرد آن‌ها را ببینید و یاد بگیرید.

یک تحلیل و بررسی رقابتی انجام دهید

تحلیل و بررسی رقابتی به شما اجازه می‌‌‌دهد بفهمید رقیب شما کیست و چه کاری را به‌خوبی (یا به بدی) انجام می‌دهد.

به این روش شما شناخت مناسبی به دست خواهید آورد که در صنعت مورد نظر انتظار چه چیزهایی را داشته باشید که همین موضوع به نوبه خود کمک می‌کند مخاطبان هدف خود را در رسانه اجتماعی به تنهایی تعیین کنید. این کار همچنین به شما کمک می‌‌‌کند فرصت‌های مناسب ببینید و از آن‌ها استفاده کنید.

به‌عنوان مثال ممکن است یکی از رقبای شما کار خود را در فیسبوک به‌خوبی انجام دهد و دنبال کنندگان زیادی را برای خود جمع آوری کرده باشد، اما در توییتر یا اینستاگرام شهرت زیادی نداشته باشد.

در این مواقع بهتر است تلاش خود را در شبکه‌هایی متمرکز کنید که رقبای شما در آن‌ها هنوز مخاطبانتان را به خود جذب نکرده‌اند و به عبارت دیگر، مخاطبان هدف هنوز هیچ برند یا شرکت خاصی را در صنعت شما مدنظر ندارند.

این روش بسیار بهتر از این است که تلاش کنید مخاطبان و طرفداران رقیبتان را مال خود کنید و به نحوی ادعا کنید که چون نسبت به رقیب برتری دارید، مخاطبان باید طرفدار شما باشند.

به حرف‌هایی که در شبکه‌های اجتماعی راجع به شما زده می‌‌‌‌شود گوش دهید

Social Listening یا گوش دادن به شبکه‌های اجتماعی، یکی دیگر از روش‌هایی است که به کمک آن می‌‌‌‌توانید رقبا را زیر نظر داشته باشد.

درباره نام رقیبان، نام شرکت آن‌ها، اسم اکانت و تمام مولفه‌های کلیدی دیگر در رسانه اجتماعی تحقیق کنید. سعی کنید بفهمید آن‌ها در حال به اشتراک گذاری چه چیزهایی هستند و افراد دیگر راجع به آن‌ها چه حرف‌هایی می‌زنند.

همزمان با پیگیری‌ها و تحقیقاتی که انجام می‌دهید، ممکن است متوجه ایجاد تغییراتی در نحوه استفاده از کانال‌های ارتباطی شوید. همچنین ممکن است پست یا کمپین خاصی را در نظر بگیرید که می‌تواند بسیار موثر واقع شود یا شما را به مقصود می‌رساند.

از این اطلاعات و سرنخ‌ها برای افزایش کیفیت استراتژی بازاریابی سوشال مدیای خود استفاده کنید.

قدم چهارم: رسانه اجتماعی خود را دقیقا بررسی کنید

اگر در حال حاضر از شبکه اجتماعی استفاده می‌کنید، تلاش‌هایی را که تا کنون در استراتژی سوشال مدیا به ثمر رسانده‌اید ارزیابی کنید. سوال‌های زیر را از خودتان بپرسید:

 • چه مواردی نتیجه بخش هستند و چه مواردی بازدهی ندارند؟
 • چه کسانی با شبکه اجتماعی شما در تعامل هستند؟
 • مخاطبان هدف شما از چه شبکه‌هایی استفاده می‌کنند؟
 • حضور شما در شبکه اجتماعی چگونه با رقبا مقایسه می‌شود؟

زمانی که این اطلاعات را جمع آوری کردید، برای فکر کردن درباره روش‌های پیشرفت و توسعه کار خود آماده هستید.

رسانه اجتماعی خود را دقیقا بررسی کنیدارزیابی‌های دقیق شما باید تصویر واضحی از هدف هر کدام از حساب‌های اجتماعی شما ارائه دهد. اگر هدف یکی از حساب‌ها واضح نیست، به این موضوع فکر کنید که آیا ارزش نگهداری دارد یا خیر.

برای این که بتوانید راحت تر تصمیم بگیرید، سوالات زیر را از خودتان بپرسید:

 1. آیا مخاطب من اینجا حضور دارد؟
 2. اگر مخاطبان من اینجا حضور دارند، چگونه از این پلتفرم استفاده می‌کنند؟
 3. آیا می‌توانم از این حساب برای کمک به دستیابی اهدافم استفاده کنم؟

پرسیدن چنین سوالاتی از خود، باعث می‌شود استراتژی سوشال مدیا شما همواره متمرکز باقی بماند.

در جستجوی حساب‌های تقلی باشید

ممکن است حین انجام بررسی‌های دقیق خود، حساب‌های کاربری تقلبی را پیدا کنید که در حال استفاده از نام کسب‌وکار یا نام‌های محصولات شما هستند.

این افراد متقلب می‌توانند به برند شما آسیب وارد کنند و ممکن است دنبال کنندگانی را به دست آورند که در حقیقت به شما تعلق دارند. این حساب‌ها را هر چه سریع تر گزارش دهید.

همچنین می‌توانید حساب‌های کاربری فیسبوک، توییتر و اینستاگرام خود را تایید اعتبار کنید تا مطمئن شوید طرفداران شما می‌دانند در حال برقراری ارتباط با خود شما هستند.

قدم پنجم: حساب‌های کاربری بسازید و پروفایل‌های آن‌ها را تکمیل کنید

تصمیم بگیرید از چه شبکه اجتماعی استفاده کنید

همانطور که تصمیم می‌گیرید از کدام شبکه اجتماعی استفاده کنید، همچنین نیاز خواهید داشت استراتژی سوشال مدیا را برای هر کدام از آن‌ها تعریف کنید.

مدیر رسانه اجتماعی شرکت بنفیت کازمتیکس (Benefit Cosmetic)، به شرکت ای مارکتر (eMarketer) گفته است: «برای پست‌های آموزشی در مورد آرایش و میکاپ، فقط از استوری‌های اینستاگرام استفاده می‌کنیم. از طرف دیگر، توییتر برای خدمات مشتری طراحی شده است.»

برای این که بهتر بتوانید دید بهتری از این موضوع به دست آورید، در ادامه اشاره کرده‌ایم کسب‌وکارهایی با اندازه متوسط چگونه از ابزارهای اجتماعی برای برقراری ارتباط با مشتریان استفاده می‌کنند. توجه داشته باشید که فیسبوک و اینستاگرام در این آمار حتی از ایمیل نیز برتری یافته‌اند.

فیسبوک 100 درصد
اینستاگرام 82 درصد
ایمیل 65 درصد
توییتر 48 درصد
انجمن‌ها و گروه‌های فیسبوک 48 درصد
پیام کوتاه 41 درصد
گوشی همراه 40 درصد
پیامرسان فیسبوک 39 درصد

نکته مهم: برای هر کدام از شبکه‌ها، یک جمله شعار مانند بنویسید. یک بیانیه یک جمله‌ای که به شما کمک کند روی هدفتان متمرکز باشید، کافی است.

مانند: «ما از توییتر برای پشتیبانی مشتریان استفاده می‌کنیم تا حجم ایمیل‌ها و تماس‌ها را پایین نگه داریم.» یا «ما از لینکدین برای تبلیغ و به اشتراک گذاری فرهنگ سازمانی خود استفاده می‌کنیم تا به استخدام و تبلیغ شرکتمان به دیگران کمک کنیم.»

اگر نمی‌توانید یک جمله هدف مشخص و منسجم برای یکی از کانال‌های خاص شبکه اجتماعی بسازید، بهتر است از خود بپرسید که آیا ارزشش را دارد یا خیر.

پروفایل‌های خود را راه اندازی کنید

زمانی که تصمیم گرفتید روی کدام سوشال مدیا تمرکز کنید، نوبت به ساختن یا تکمیل پروفایل‌های قبلی می‌رسد، به‌طوری که در راستای استراتژی تان قرار داشته باشند.

 • مطمئن شوید تمام فیلدهای پروفایل را تکمیل کرده‌اید.
 • از کلمات کلیدی استفاده کنید که افراد برای پیدا کردن کسب‌وکار شما جستجو می‌کنند.
 • از یک استراتژی برندینگ ثابت (لوگوها، تصاویر و موارد دیگر) در شبکه‌های اجتماعی استفاده کنید تا پروفایل شما به‌راحتی قابل شناسایی باشد.

نکته مهم: از تصاویر با کیفیتی استفاده کنید که از ابعاد توصیه شده برای هر کدام از شبکه‌ها برخوردار هستند. همواره این نکته را به خاطر داشته باشید که بهتر است از تعداد کمی شبکه‌های اجتماعی به‌خوبی استفاده کنید، تا این که به خودتان برای حضور در تمام شبکه‌ها فشار بیاورید.

قدم ششم: الهام بگیرید

گرچه منحصر به‌فرد بودن برند شما از اهمیت زیادی برخوردار است، اما با این حال می‌توانید از کسب‌وکارهای دیگری که در رسانه‌های اجتماعی موفق هستند الهام بگیرید.

داستان‌های موفقیت رسانه اجتماعی

معمولا می‌توانید این داستان‌ها را در قسمت کسب‌وکار وب‌سایت‌های شبکه‌های اجتماعی پیدا کنید. مطالعه موارد دیگر می‌تواند رویکردهای با ارزشی را در اختیارتان قرار دهد که می‌توانید از آن‌ها در برنامه سوشال مدیای خودتان استفاده کنید.

حساب‌ها و کمپین‌های برنده جایزه

شما همچنین می‌توانید برندگان The Facebook Awards یا The Shorty Awards را به عنوان نمونه‌هایی از برندهایی که در رسانه های اجتماعی بسیار موفقیت آمیز عمل کرده‌اند و نسبت به سایر برندها برتر هستند، بررسی کنید.

برندهای مورد علاقه شما در رسانه اجتماعی

شما علاقه‌مند به دنبال کردن چه کسی در رسانه اجتماعی هستید؟ آن برندها چه کارهایی انجام می‌دهند که افراد را به تعامل و به اشتراک گذاری محتوای خود مجبور می‌کنند؟

به‌عنوان مثال، نشنال جئوگرافیک یکی از بهترین‌ها در اینستاگرام است که تصاویر خیره کننده را با کپشن‌های وسوسه کننده ترکیب می‌کند.

 

شاپیفای نیز یکی دیگر از نمونه‌های برتر در این حوزه است. این برند تجارت الکترونیکی از فیسبوک برای به نمایش گذاشتن داستان‌های مشتریان و مطالعه موارد مشابه برای فروش خود استفاده می‌کند.

به‌عنوان یک مثال بی نظیر دیگر از برترین سرویس خدمات مشتریان در توییتر، می‌توان گلاسیر را مثال زد. آن‌ها از 280 کاراکتر برای پاسخ به سوالات و حل مشکلات استفاده می‌کنند و خیلی سریع این کار را انجام می‌دهند.

توجه کنید که هر کدام از این حساب‌های کاربری یک لحن، بیان و استایل ثابت دارند. اگر می‌خواهید مردم بدانند از پست‌های شما باید انتظار چه چیزی را داشته باشند، انجام این کار نکته کلیدی است.

این جواب سوال‌هایی است نظیر: چرا آن‌ها باید شما را دنبال کنند؟ یا در حساب کاربری شما چه چیزی برای آن‌ها وجود دارد؟

ثبات داشتن همچنین به شما کمک می‌کند محتوای خود را مرتبط به برندتان نگه دارید، حتی اگر افراد زیادی در تیم سوشال مدیای شما حضور داشته باشند.

از دنبال کنندگان خود بپرسید

مشتریان نیز می‌توانند الهام بخش رسانه اجتماعی شما باشند. مشتریان هدف شما در فضای آنلاین در حال صحبت درباره چه چیزهایی هستند؟ چه چیزهایی می‌توانید درباره خواسته‌ها و نیازهای آن‌ها یاد بگیرید؟

اگر در حال حاضر کانال‌های اجتماعی خود را دارید، همچنین می‌توانید از مشتریان خود بپرسید از شما چه انتظاراتی دارند. فقط کافی است مطمئن شوید که از تمام درخواست‌های آن‌ها پیروی می‌کنید و چیزهایی را که از شما خواستند به آن‌ها ارائه می‌دهید.

قدم هفتم: یک تقویم محتوای رسانه اجتماعی بسازید

البته که به اشتراک گذاری یک محتوای عالی امری ضروری است، اما داشتن یک برنامه قابل استفاده برای زمانی که محتوا را به اشتراک می‌گذارید تا بیشترین بازدهی را دریافت کنید، به همان اندازه مهم است.

تقویم محتوای رسانه اجتماعی شما همچنین باید زمان‌هایی را که صرف تعامل با مخاطبانتان می‌کنید به حساب آورد (گرچه باید توقع بعضی تعامل‌های لحظه‌ای را نیز داشته باشید.)

برنامه ریزی پست گذاشتن خود را تعیین کنید

تقویم رسانه اجتماعی شما تاریخ‌ها و زمان‌هایی را فهرست بندی می‌کند که در آن‌ها انواع مختلفی از محتوا را در هر کدام از کانال‌های ارتباطی منتشر می‌کنید.

این تقویم بهترین وسیله برای برنامه ریزی تمام فعالیت‌های شما در رسانه اجتماعی‌تان است، از اشتراک گذاری تصاویر و لینک‌ها گرفته تا پست‌های وبلاگ و ویدئوها. این تقویم شامل پست‌هایی است که هر روز می‌گذارید و همچنین محتوای کمپین‌های رسانه اجتماعی.

این تقویم همچنین به شما اطمینان می‌دهد که فاصله بین پست‌هایتان به بهترین حالت ممکن است و در بهترین زمان ممکن پست می‌شوند.

از بهترین ترکیب محتوا استفاده کنید

مطمئن شوید استراتژی محتوا و تقویم شما منعکس کننده همان جمله هدفی هستند که به هر پروفایل اختصاص دادید، در نتیجه هر پستی که می‌گذارید در مسیر تلاش برای اهداف کسب‌وکار شما است. همچنین می‌توانید تصمیم بگیرید:

 • 50 درصد از محتوای شما، ترافیک را به وب‌سایتتان منتقل کند.
 • 25 درصد از محتوایتان از منابع دیگر گلچین شود.
 • 20 درصد از محتوایتان از اهداف جذب مشتریان بالقوه پشتیبانی کند (ثبت نام‌های خبرنامه، دانلود کتاب‌های الکترونیکی و موارد دیگر).
 • 5 درصد از محتوایتان درباره فرهنگ شرکت‌تان باشد.

قرار دادن انواع مختلف پست‌ها در تقویم محتوای خود، رسیدن به ترکیب موردنظرتان را تضمین خواهد کرد. اگر می‌خواهید از ابتدایی‌ترین نقطه شروع کنید و مطمئن نیستید چه نوع محتوایی را به اشتراک بگذارید، قانون 20-80 را امتحان کنید:

 • 80 درصد پست‌هایی که می‌گذارید، باید مخاطبتان را مطلع کنند، آموزش دهند یا آن‌ها را سرگرم کنند.
 • 20 درصد از پست‌ها باید مستقیما برندتان را تبلیغ کنند.

شما همچنین می‌توانید قانون یک سوم‌های بازاریابی محتوای رسانه اجتماعی را امتحان کنید:

 • یک سوم محتوایتان برند شما را تبلیغ کرده، کاربران را تبدیل به مشتری می‌کند و باعث ایجاد سود می‌شود.
 • یک سوم محتوایتان ایده‌ها و داستان‌هایی را درباره رهبران موفق صنعت شما یا کسب‌وکارهای مشابه به اشتراک می‌گذارد.
 • یک سوم محتوایتان تعامل‌های شخصی با مخاطبانتان است.

نکته مهم: زمانی که تقویم محتوای خود را راه اندازی کردید، از یک ابزار برنامه ریزی برای آماده سازی زودتر از موعد پیام‌ها استفاده کنید، تا این که در طول روز دائما در حال به‌روزرسانی آن باشید.

قدم هشتم: استراتژی خود را ارزیابی کنید و انطباق دهید

استراتژی سوشال مدیا شما یک سند به‌شدت مهم برای کسب‌وکارتان به حساب می‌آید و نباید این‌طور فکر کنید که به محض شروع و اولین تلاش می‌توانید در آن موفق شوید. به محض این که به کارگیری برنامه خود و پیگیری نتایج را شروع کردید، ممکن است متوجه شوید بعضی استراتژی‌ها آن‌طور که پیش بینی می‌کردید نتیجه بخش نیستند، در حالی که استراتژی‌های دیگر حتی بیش از حد انتظار شما بازدهی دارند.

به معیارهای عملکرد دقت کنید

علاوه بر تجزیه و تحلیل هر شبکه اجتماعی (در قدم دوم توضیح داده شد)، می‌توانید از پارامترهای UTM برای ردیابی بازدید کننده‌های شبکه اجتماعی خود همزمان با حرکت آن‌ها در وب‌سایت‌تان استفاده کنید. به این ترتیب می‌توانید ببینید دقیقا کدام پست‌ها بیشترین مقدار ترافیک را به وب‌سایت شما منتقل می‌کنند.

مجددا ارزیابی کنید، آزمایش کنید و این فرآیند را بارها تکرار کنید

زمانی که داده‌های مورد نظر را به دست آوردید، از آن برای ارزیابی مجدد و منظم استراتژی استفاده کنید. شما همچنین می‌توانید از این اطلاعات برای امتحان پست‌ها، کمپین‌ها و استراتژی‌های مختلف نسبت به یکدیگر استفاده کنید.

امتحان و آزمایش منظم به شما این اجازه را می‌دهد که بفهمید چه چیزهایی نتیجه می‌دهند و کدام راهکارها بازدهی ندارند. به این ترتیب می‌توانید استراتژی خود را بلافاصله و بدون درنگ اصلاح کنید.

همچنین نظرسنجی‌ها می‌توانند برای این که بفهمید استراتژی شما تا چه اندازه نتیجه بخش است، روش‌های بسیار مفیدی باشند. از دنبال کنندگان، افراد موجود در فهرست ایمیل و بازدید کنندگان وب‌سایت خود بپرسید که آیا در حال تامین نیازها و انتظارات آن‌ها هستید یا خیر و این که دوست دارند چه مواردی را بیشتر ببینند. سپس اطمینان حاصل کنید نیازهایی را که بیان می‌کنند، به‌درستی تامین می‌کنید.

رسانه اجتماعی به‌سرعت تغییر می‌کند. شبکه‌های جدید ظهور می‌کنند و شبکه‌های قبلی دستخوش تغییرات از نظر جمعیت می‌شوند. کسب‌وکار شما نیز همزمان با این تغییرات، در برهه‌های زمانی خاص عوض خواهد شد.

تمام چنین صحبت‌هایی به این معنا است که استراتژی سوشال مدیا شما باید یک سند زنده باشد که در صورت لزوم، آن را مرور می‌کنید و با تغییرات جدید سازگاری دهید.

برای این که همواره در مسیر درست حرکت کنید، هر چند وقت یک بار به این استراتژی مراجعه کنید. اما از ایجاد تغییرات واهمه نداشته باشید، زیرا این تغییرات اهداف، ابزار یا برنامه‌های جدید را بهتر منعکس می‌کنند.

زمانی که استراتژی بازاریابی خود را به‌روزرسانی می‌کنید، مطمئن شوید تمام افراد تیم راجع به آن مطلع هستند. به این ترتیب تمام آن‌ها می‌توانند در کنار یکدیگر به کسب‌وکار شما کمک کنند تا نهایت استفاده را از حساب‌های کاربری ببرد.

منبع: hootsuite

نظر دهید